1.sz. Stílusismeret és technikaképzés – alap- és középfokú zenetanárok módszertani továbbképzés (30 óra)
Előadó:
László Éva – zongora, kamarazene- és improvizáció tanár
A továbbképzés témája:
Az improvizálás remek játék, kötöttség és szabadság által szórakoztat, fejleszt és tanít. A fokozatosság betartásával könnyen megoldható feladatok segítik a zene érzelmi kifejezését és az írás tudományát. A módszert Apagyi Mária és Dr. Lantos Ferenc dolgozta ki.
2.sz. „KI VAGY KI LESZEL?”-zenei tehetséggondozás a művészeti nevelésben (30 óra)
Előadó:
Stachó László– zenepszichológus, zongora- és kamarazene-tanár, egyetemi oktató
A továbbképzés témája:
A képzés kapcsolódik a XVI. Országos Zongora és a XI. Országos Czidra László Furulyaversenyhez A képzés során egy, az oktató által kifejlesztett zenei figyelemirányítási módszertant, a Gyakorlásmódszertant mutatjuk be. E módszertan igen hatékonyan segít a legkülönbözőbb stílusú és nehézségű darabok hatékony, pontos és biztonságos, a zenei tartalomra fókuszált megtanulásában, és részben memorizálásukban is. Emellett hatékony kiegészítője lehet a széles körben alkalmazott szolfézs/zeneelméleti módszertanoknak is. Eddigi, széles körű tapasztalataink nyomán a gyakorlásmódszertani fejlesztés eredményeképpen jelentős javulás tapasztalható a résztvevők zenei formaérzéke, lüktetés- és ritmusérzéke, valamint zenei átélésük és kifejezőkészségük intenzitása terén.
9.sz. Stílusismeret és technikaképzés – alap- és középfokú zenetanárok módszertani továbbképzése (30 óra)
Előadó:
Ácsné Szily Éva – a Tóth Aladár Zeneiskola hegedűtanára,
Kokas Katalin – hegedűművész, a LFZTE tanára
Petőfi Erika – a Bartók Béla Zeneművészeti Szakköziskola tanszakvezető tanára
A továbbképzés témája:
A továbbképzés a XVII. Országos Koncz János Hegedűversenyhez kapcsolódik.
Az anyag megismertetése, megkönnyítve a felkészítő tanárok munkáját, hasznos tanácsokat adva az adott darabok tanításához. A területi válogatók és az országos versenyzés alkalmával megismerhetik az adott körzetben induló növendékeket, kollégákat, tapasztalatot szerezve a területen lévő hegedű oktatásról.
3. sz „Musica Futura” – számítógép a zeneoktatásban (30 óra)
Előadó:
Horváth Adrián karmester, a Pápai Bartók Béla AMI igazgatója
A továbbképzés témája:
1. Ismerkedés a programmal
2. A kottaírás lehetőségei, a kotta rétegei
3. Alapfeladatok a Sibeliusban
4. A partitúra és a szólamok
5. A program menüszerkezete
6. Bonyolultabb feladatok a Sibelius programban
4.sz. Stílusismeret és technikaképzés – alap- és középfokú zenetanárok módszertani továbbképzés (30 óra)
Előadó:
Homolya Dávid – orgonaművész
Hegyi Barnabás – egyházkarnagy, kontratenor ,orgona
Mekis Péter – orgonaművész
Kovács Szilárd – orgonaművész
Dr. Mezei János – LFZE Egyházzene tanszék és a Józsefvárosi Zeneiskola tanára,- liturgikus orgonajáték
Harmath Dénes – orgonaművész
A továbbképzés témája:
A képzés célja az alap-és középfokú oktatási intézményekben oktatók és nevelők, egyházzenei ismereteinek bővítése és továbbfejlesztése. A továbbképzésben részt vevők ismerjék meg a katolikus és protestáns vallásos népénekhez kapcsolódó orgonakíséretek és előjátékok technikáit, lehetőségeit, szerezzenek átfogó elméleti és gyakorlati jártasságot – az egyházi zene történetéről, liturgiai és művészeti- szellemi kulturális örökségéről. Ismerjék meg az egyházi zene különböző vokális és hangszeres műfajait, és gyakorlati foglalkozások keretében, személyre szabva ösztönözzön az egyéni adottságokból kiinduló további fejlődésre. Az elméleti előadások után kiscsoportos gyakorlati feladatok keretében, ki-ki saját képzettségének megfelelő instrukciókat kap a kurzus vezetőitől. A megszerzett ismereteket legyenek képesek az egyes korosztályok számára élményszerűen átadni alkalmazni a mai iskolai és templomi gyakorlatban. A képzésre bárki jelentkezhet, aki a téma iránt érdeklődik.
10. sz. Stílusismeret és technikaképzés – alap- és középfokú zenetanárok módszertani továbbképzés (30 óra)
Előadó:
Soltész Anikó – csembaló-és kamarazeneművész, zenepedagógus, a budaörsi Leopold Mozart zeneiskola igazgatója
A továbbképzés témája:
A barokk zene tanítása az alapfokú művészetoktatásban (billentyűs, vonós, fafúvós hangszereseknek)
5.sz. „KI VAGY KI LESZEL?”-zenei tehetséggondozás a művészeti nevelésben (30 óra)
Előadó:
Stachó László– zenepszichológus, zongora- és kamarazene-tanár, egyetemi oktató
A továbbképzés témája:
A képzés kapcsolódik a XV. Országos „Alba-Regia” kamaraversenyhez A képzés során egy, az oktató által kifejlesztett zenei figyelemirányítási módszertant, a Gyakorlásmódszertant mutatjuk be. E módszertan igen hatékonyan segít a legkülönbözőbb stílusú és nehézségű darabok hatékony, pontos és biztonságos, a zenei tartalomra fókuszált megtanulásában, és részben memorizálásukban is. Emellett hatékony kiegészítője lehet a széles körben alkalmazott szolfézs/zeneelméleti módszertanoknak is. Eddigi, széles körű tapasztalataink nyomán a gyakorlásmódszertani fejlesztés eredményeképpen jelentős javulás tapasztalható a résztvevők zenei formaérzéke, lüktetés- és ritmusérzéke, valamint zenei átélésük és kifejezőkészségük intenzitása terén.
6. sz. „Musica Futura” -számítógép a zeneoktatásban (30 óra)
Előadó:
Uher Bertalan – trombitatanár, a Veszprémi Csermák Antal Zeneiskola igazgatója
A továbbképzés témája:
Az IKT eszközök bemutatása. Ingyenes, keresztplatformos szoftverek a zeneoktatásban. Online alkalmazások bemutatása, kipróbálása. Digitális kottakészítés és megosztás, szerzői jogi ismeretek. A képzés során a pedagógusok megtanulják az ingyenes MuseScore kottaíró program használatát, képessé válnak zenekari anyagok (partitúra, szólamok), zongora kotta és énekes (kórus) kotta, zenei feladatlapok létrehozására. A képzés során igyekszünk egyéni igényekre is megoldást nyújtani a kottakészítéssel kapcsolatosan, például szolmizációs kotta, színes kotta készítése.
13.sz. Stílusismeret és technikaképzés – alap- és középfokú zenetanárok módszertani továbbképzés (30 óra)
Előadó:
Illés Szabolcs – barokkhegedű, vonósok, zenekar, kamarazene
Lachegyi Anna – barokk cselló, viola da gamba
Edőcs Fanni –csembaló, kamarazene
Edőcs Fanni, Bereczki Julianna – csembaló, zongora, continuo, kamarazene
Tóth Zsuzsa, Hegyi Barnabás – ének
Bali János, Budai Dávid – improvizáció
Gyurina Zsuzsanna, Márta Nóra – barokk fuvola
A továbbképzés témája:
Az V. Régizenei Nyári Akadémia keretein belül idén is szeretettel várjuk mindazokat a 14. életévüket betöltött zenészeket, akiket érdekel a régebbi korok zenekari és kamarazenei repertoárjának „korhű”, „stílushű” megszólaltatása.
7. sz. Stílusismeret és technikaképzés – alap- és középfokú zenetanárok módszertani továbbképzés (30 óra)
Előadó:
Dr. Pásztor Zsuzsa – zongoraművész-tanár, egyetemi oktató
Négyesi Anna -zenei munkaképesség-gondozó tanár, egyetemi oktató
A továbbképzés témája:
A zenét tanuló növendékek munkájának könnyebbé és egészségesebbé tétele. Az iskolai túlterhelés következtében kialakuló elfáradás enyhítése a zeneórákon. A hangszerjáték manuális-fizikális alapozása. A túlzott lámpaláz leküzdésének fizikális eszközei. Az idegi- fizikai teherbírás felmérése a zenélő növendékeknél és felnőtteknél. A muzsikáló kéz gondozása, a megerőltetések megelőzése. A zenei munkaképesség-gondozás alapozó ismereteinek átadása és egészségesebb zenetanulás-tanítás és a foglalkozási ártalmak korai megelőzése.
8.sz. Stílusismeret és technikaképzés – alap- és középfokú zenetanárok módszertani továbbképzés (30 óra)
Előadó:
László Éva – zongora, kamarazene- és improvizáció tanár
A továbbképzés témája:
Az improvizálás remek játék, kötöttség és szabadság által szórakoztat, fejleszt és tanít. A fokozatosság betartásával könnyen megoldható feladatok segítik a zene érzelmi kifejezését és az írás tudományát. A módszert Apagyi Mária és Dr. Lantos Ferenc dolgozta ki.
14. sz. „Muzsikáljunk együtt” – továbbképzés a kamarazenei és zenekari munka fejlesztésre (30 óra)
Előadó:
Szabó Ferenc – Hidas Frigyes és Nívó díjas karmester a Győri Széchenyi István Egyetem Művészeti Karának Tanára a Magyar Fúvózenei és Mazsorett Szövetség elnöke, MAFUMASZ elnöke
Markovics Gábor – Hidas Frigyes díjas Karmester a Magyar Fúvózenei és Mazsorett Szövetség elnökségi tagja, a Siófoki Művészeti Iskola mesterpedagógusa
Bekker Gyula- Hidas Frigyes díjas karmester a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar tanára, a Magyar Fúvózenei és Mazsorett Szövetség elnökségi tagja
A továbbképzés témája:
Fúvószenekari alapismeretek: A fúvószenekarok struktúrája, a zenekarszervezés sajátosságai, repertoár ismeret. A fúvószenekari ülésrend és a hangkép kialakítása. A fúvószenekar “befúvási” gyakorlatai. Gyakorlatok fúvószenekarra. Fúvószenekari anyagok internetes hozzáférési lehetőségei, jogi vonatkozásai.
11.sz. Stílusismeret és technikaképzés – alap- és középfokú zenetanárok módszertani továbbképzése (30 óra)
Előadó:
Ácsné Szily Éva – a Tóth Aladár Zeneiskola hegedűtanára
Petőfi Erika – a Bartók Béla Zeneművészeti Szakköziskola tanszakvezető tanára
A továbbképzés témája:
A továbbképzés a XVII. Országos Koncz János Hegedűversenyhez kapcsolódik.
A területi válogatók és az országos versenyzés alkalmával megismerhetik az adott körzetben induló növendékeket, kollégákat, tapasztalatot szerezve a területen lévő hegedű oktatásról. Az országos verseny helyszínén az egész országban működő hegedű oktatás megismerésére nyílik lehetőség. Kollégákkal való találkozás, szakmai konzultáción való részvétel lehetősége adott a megmérettetésen a kurzuson résztvevő tanárok és növendékek aktív közreműködésével.
12.sz. Stílusismeret és technikaképzés alap- és középfokú zenetanárok módszertani továbbképzés (30 óra)
Előadó:
Dr. Romos Zsolt – a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és gyakorlóiskolájának fuvolaművész-tanára, a Debreceni Egyetem egyetemi docense
A továbbképzés témája:
A továbbképzési program célja a hangszeres oktatásban tevékenykedő pedagógusok szakmai és módszertani ismereteinek és készségeinek megújítása, bővítése és fejlesztése. A továbbképzésben részt vevők ismerjék meg – szerezzenek átfogó elméleti és gyakorlati jártasságot – a hangszeres játék fiziológiai és pszichológiai alapjait, a mozgástanulás szakaszait, a finommotorika kialakításának állomásait, mindezek módszertani alkalmazásának lehetőségeit.